Skip to content Skip to footer

Toidutundlikkus võib hõlmata spetsiifilisi toiduallergiaid ja toidutalumatust. Toiduallergia on konkreetse toidu suhtes tekkiv väga raske immuunreaktsioon, mis põhjustab koheseid reaktsioone nagu turse, lööve, sügelus ja mõnikord eluohtlik anafülaktiline šokk.

Toidutalumatus põhjustab aga kergemaid terviseprobleeme, mis paneb inimese end ebamugavalt tundma ilma väliste immuunreaktsioonideta. Toidutalumatus võib põhjustada kogu keha põletiku kõrgenenud taset, mis omakorda võib tekitada väsimust, liigesevalu, aju”udu”, seedehäireid, peavalu ja muid soovimatuid sümptomeid (1).

Paljud inimesed elavad oma elu mõtlemata kunagi sellele, et toiduainete tundlikkus võib terviseprobleeme tekitada. Nad ei kahtle kunagi, et iga päev söödav toit neid vaikselt mõjutab kehvema tervise suunas ja neil ei soovitata kunagi jälgida, kas ja kuidas nad oma menüüs olevale toidule reageerivad, missugused kaebused tekivad jne.

Toidutundlikkuse sümptomid võivad olla:

 • liigese ja lihasvalud
 • lekkiv sool, toidu seedimatus, puhitused
 • depressioon, tuju kõikumised
 • tumedad ringid silmade all
 • väsimus, isud
 • autoimmuunhaigused
 • peavalud, unetus
 • pärmseen ehk candida
 • sügelus, nahaprobleemid
 • ninakinnisus, kõhukinnisus
 • veepeetus

Toidutundlikkuse suurenemise trend tänapäeval:

Toiduallergiad mõjutavad tänapäeval hinnanguliselt umbes 4% täiskasvanutest ja üle 5% lastest. Arstid ja teadlased on mures laste allergiate suurenemise pärast viimase 20 aasta jooksul. Laste toiduallergiate osakaal on alates 1997. aastast kasvanud 18% (2).

Üle veerandi elanikkonnast on subjektiivselt teatanud, et neil on toidutundlikkus ja olukord on palju parem, kui nad väldivad teatud toitude tarbimist.

Kõige tavalisemad toiduallergeenid ja talumatused on järgmised:

1.  Nisu (või kõik gluteeni sisaldavad teraviljad, sh oder, rukis, kamut ja speltanisu)
2.  Soja
3.  Kala
4.  Koorikloomad
5.  Muna
6.  Piimatooted, piim
7.  Maapähkel
8.  Pähklid (nt mandlid, para-, sarapuu-, pekaani-, pistaatsiapähkel, india ja kreeka pähklid)

Toidutundlikkus: allergia või toidutalumatus?

Allergia on organismi ülitundlikkus mingi aine suhtes. Allergia sümptomid tekivad koheselt peale toiduaine tarbimist, ning need on seotud vaid üht liiki antikehade ehk IgE antikehade tootmisega. Allergia avaldumine võib olla väga erinev – alates kergest nina sügelusest lõpetades eluohtliku anafülaksiaga.

Toidutalumatusega on tegu siis, kui ei toimu IgE antikehade tootmist ning reaktsioonid mittetalutavale toidule on aeglased ja kroonilised. Vaevused ei ole seotud koheselt toidu manustamisega, need ilmnevad kuni 72 tundi pärast seda. Sümptomid ja vaevused võivad hõlmata keha mistahes organsüsteemi.

Toidutundlikkused ja toidutalumatused võivad põhjustada organismis põletikku ja halvendada tervist. Põhjuseks on peamiselt düsbioosi ehk patogeensete bakterite vohamine sooles ja sellest tulenev lekkiva soole sündroom (3, 4). Viimane omakorda võimaldab toiduosakeste “sisenemise” vereringesüsteemi ja immuunsüsteem asub “tööle” reageerides sedasi, et võib tekkida põletik. Seejärel tekib kehas põletik iga kord, kui me teatud toite tarbime (5, 6).

Lisainfo erinevate toidutalumatuse testide kohta:

Loe lähemalt Cytolisa testi kohta ja vaata tutvustavat videot: https://lshealth.eu/cytolisa/. Leiad ka loetelu toiduainetest, mis testis sisalduvad.  

Loe lähemalt Cytotoxicu testi kohta ning uuri, mis toiduained testis sisalduvad: https://lshealth.eu/cytotoxic/ 

Oled oodatud nõustamisele. Broneeri aeg toitumisterapeudile emaili teel liis@lshealth.eu. Võimalik ka kaugvastuvõtud videokõne teel. 

Toidutalumatuse testi on mugavalt võimalik soetada e-poest https://lshealth.eu/cytolisa-toidutalumatuse-test-176-toiduainele/