Skip to content Skip to footer

Allergiaid testitakse laboratoorse diagnoosimisega IgE antikehade määramisega seerumist. Võimalik on neid tuvastada perearsti ja allergoloogi kaudu või tasulise analüüsiga otse laboris (nt Synlab). Sagedasemad allergeenid toidus võivad olla: munavalge, lehmapiim, tursk, nisu, gluteen, rukis, oder, kaer, riis, seesamiseemned, tatar, hernes, maapähkel, soja, sarapuupähkel, mandel, krevett, tomat, porgand, apelsin, kartul, kookospähkel, tuunikala, lõhe, õun, banaan, kakao, paprika, kõrvits (7). Lisaks veretestile on kasutusel ka naha torketestid abimeetodina allergia diagnoosimisel (8).

Toidutalumatuse teste vahendavad toitumisnõustajad ja -terapeudid.

CytoLisa toidutalumatuse test 176 toiduainele sooritatakse Saksamaa Synlabi laboris. Cytolisa test on IgG antikehadel põhinev test. Toidutalumatuse puhul tekivad kehas IgG immunoglobuliinid (antikehad), selle intensiivsust saab määrata antikehade kontsentratsiooniga veres, mida teostatakse Elisa meetodil.

Teatud juhtudel on õigustatud Cytotoxic toidutalumatuse test. Tsütotoksiline testimismeetod võimaldab mikroskoobi all vereliblede reaktsiooni jälgides kindlaks teha, missugused toiduained konkreetse inimese immuunsüsteemiga sobivad ja missugused mitte. Terapeut soovitab tsütotoksilist testi peale kliendi haiguslooga tutvumist, kui see on näidustatud.

Võimalik on testida ka 15 e-ainet ehk keemilist lisaainet, mida meie toidulaual ja -lisandites on tänapäeval tihti toiduvärvidena, säilitusainetena, maitse parandajatena ja muudel eesmärkidel kasutatud (nt sidrunhape, naatriumglutamaat, askorbiinhape jne).

Kindlasti on oluline roll toitumispäeviku pidamisel koos sümptomitega. See aitab identifitseerida probleemseid toiduaineid, mis reaktsiooni tekitavad. Soovitav on üles märkida iga sümptom, mis tekib (nt puhitused, nahalööbed vm). Sellest on abi terapeudile nõustamisel kliendi anamneesi läbivaatamisel.